על מחשבה יוצרת מציאות ופחדים | נורית אלדר

שלום לכם!

אני רוצה שניצור  את ההבדלה  בין מחשבה יוצרת מציאות לבין פחדים. כולנו בני אדם, וכבני אדם יש לנו פחדים.

לצערנו הרב, תמיד נפחד, פחות או יותר. כאשר אני פוחדת ממשהו, הדבר הכי קל והכי אינטואיטיבי הוא לראות את זה קורה. אני לא משאירה את זה רק כמחשבה. למשל, הרבה פעמים כשאני יורדת במדרגות אני רואה את עצמי מחליקה. האם זו נבואה שמגשימה את עצמה? לא, אני פוחדת מזה, ואני מבינה שאפשר בקלות לפספס מדרגה ולהחליק, ולפעמים כשאני יורדת במדרגות אני רואה את עצמי מחליקה. זה פחד, זו לא נבואה שמגשימה את עצמה. זה לא משהו שאני מרגישה בבטן, כמו מסר שקיבלתי.  

למשל, אני נוסעת בכביש ורואה הולך רגל יורד רגע לכביש קילומטר לפניי, ואני יכולה לראות את עצמי נתקעת בו, עולה עליו ומועכת אותו. ראיתי את זה בדמיון המון פעמים. האם זוהי נבואה שאדרוס בן אדם? לא. אנחנו עושים את זה כל הזמן. מי שיש לו יכולת דמיון, מי שעסוק בעולם הזה, רואה כל הזמן, כל היום, את כל הדברים בעולם. 

מתי יש לי נבואה שמגשימה את עצמה? נבואה שמגשימה את עצמה היא משהו שנכנס אליי ומוטבע בי, ואני מתחילה לעסוק בו בצורה מאסיבית, לאו דווקא אובססיבית. אם למשל אני פוחדת לחלות מסרטן (אנשים פוחדים לדבר על זה), וכתוצאה מכך אני כל הזמן מרגישה שיש סביבי משהו, אני חיה את זה, אני הופכת את זה לחיים. החרדה הזאת מחלישה את יכולת ההתנגדות של הגוף שלי. אם יש לי נטייה לחלות, אני אחלה. האם זה בטוח? ממש לא. במקרים של זימון משהו בריאותי, זה לא אחת ועוד אחת שווה שתיים. ממש לא, וגם לא תאונות. אבל זה כן מושך את האנרגיה הזאת, זה כן מעלה את הסיכוי, כי אני עסוקה בזה, כי אני מחוברת לזה, כי אני מקשיבה לזה. 

מתי זה מאוד משמעותי? כאשר אני מקבלת איזושהי הכוונה על החיים שלי, כשנזרע הזרע. כאשר מישהו אומר לי, למשל, “תשמעי, אני רואה אותך נפרדת מבעלך. זה ייקח שנה או שנתיים, ותיפרדו.” מאותו רגע אין לנו שליטה. זרעו בי משהו, ובכל פעם שיהיה ויכוח, שתהיה מריבה, שהוא לא יעשה את מה שאני רוצה, אני אגיד: הנה, זה הסימן שזה יקרה. ואז זה פשוט כאילו לקחו לי את המחשבה, לקחו לי את תשומת הלב, וכיוונו אותי לכיוון מאוד מסוים. לקחו לי את יכולת הבחירה, ומאותו רגע אני אתחיל להסתכל על הדברים האלה, ולכן זה מסוכן. 

כשאומרים לי “את לא תצליחי במשהו”, אני אשים לב לכל כישלון בדרך. אבל זה עובד גם בכיוון חיובי – אם אני אגיד למישהי “אני רואה את המשבר נפתר, אני רואה אותך ואת בן זוגך מגיעים להרמוניה ולהסכמה”, אז לכל סיטואציה חיובית תהיה יותר עוצמה. ולכן אני באמת בעד להגיד את הטוב, ולא שום דבר מעבר לזה. אבל בכל מקרה, ברגע שאנחנו אומרים את הדברים, אנחנו לוקחים את זכות הבחירה. 

אם אתם רואים משהו שקורה, וזה משהו שהוא מפחיד אותכם, אז תצחקו על זה, כי אין מה לעשות, זה משהו מאוד טבעי.

בסרט “הסוד” מדברים על כך שהמחשבה יוצרת מציאות, ושזה לוקח זמן, זה משהו שנבנה. זה לא שאני אומרת: “אוי, אולי יהיה כאן פיל?” ואחרי שנייה יש כאן פיל. זה לא עובד ככה. זה אם אני חושבת שיהיה פיל, ואז אני חושבת איפה יש פיל, ומה יהיה עם פיל, וחושבת על זה הרבה זמן, בסוף של דבר, יש סיכוי שיהיה כאן פיל. אבל זה לא ודאי וזה לא קורה במהירות. אנחנו חושבים על דברים, ואחרי כמה שנים אומרים “וואי, הכול התגשם”. נכון, כי אני התכוונתי לאיזושהי דרך מסוימת ופעלתי בה. אבל האם זה קרה בחודשיים? לא. 

אז יכול להיות שבאמת הרגשת משהו שהוא אמיתי, ואז אם יש לך את היכולת הזאת – יופי. ואם אנחנו לא רוצים את היכולת הזאת, אפשר להגיד להם. אני למשל אמרתי להם שאני לא רוצה לדעת מראש כל דבר שלילי. כיוון שאין דבר שאוכל לעשות עם האינפורמציה הזו… אני לא מעוניינת בה, לא מקבלת. וכך אני יודעת שהכול אלו פחדים, ואם הכול פחדים שלי אז… 

הרבה פעמים אני רואה משהו עליי – על ההתפתחות שלי, על ההתמודדות שלי, על סיטואציה מסוימת שבאמת עוד אין לי אומץ לעשות אותה, לטוב ולרע. ואני רואה אותה או חולמת עליה, ואז זה מכין אותי למצב הזה. מה שאתה אומר זה לא אותו הדבר. זה מצב שבו זה כביכול במרחב שלי, ואני בעצם מתכוננת לזה, וזה קורה כשזה קורה. 

אנחנו קולטים את הסימנים, אנחנו שמים לב אליהם. אם אנחנו מודעים אליהם זה עוד יותר טוב, כי אם אנחנו קוראים סימנים אז אנחנו יודעים. הייתה אצלי מישהי ושאלה: “למה יש לי מערכות יחסים כאלה נוראיות?” אמרתי לה: “כי את קולטת את הסימנים, אבל את מתעלמת מהם. במערכת היחסים שיש לך עכשיו אני מקווה שלא תתעלמי מהם. תקראי את הדרך, ותצאי לפני שזה מתדרדר.” חשוב לעשות את זה בדייטים ובתחןמי החיים האחרים. אני צריכה לתת צ’אנס, אבל להיות קשובה. לא להגיד “הנה, זה הוא!” או  ״הנה זו העבודה המתאימה עבורי!״ ואחרי זמן מה להתאכזב.

צריך ללמוד להגיד אולי, ללמוד לתת הזדמנות. 

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn